top of page

Koncept, reżyseria, choreografia:

Dominika Knapik

Asystent choreografki:

Dominik Więcek

Kreacja i performans:

Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska,

Scenariusz i dramaturgia:

Patrycja Kowańska

Reżyseria światła, video:

Wolfgang Macher

Muzyka:

Doministry Dominik Strycharski

Kostiumy:

Dominik Więcek

Kierowniczka produkcji:

Alicja Berejowska (Perform for Change)

Produkcja:

Fundacja Performa

Partnerzy:

Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

Prapremiera: 25.11.2022 r.

Premiera spektaklu dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora - Dominiki Knapik.

Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.

VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA

W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALSKA w koncepcji i choreografii Dominiki Knapik czwórka tancerzy zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia dla twórców jest życiorys i twórczość Valeski Gert - jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość. Rozmaite kryzysy od ekologicznego po społeczno-polityczne, napędzane przez konflikty zbrojne wymagają od nas zadania sobie pytania o sens uprawiania sztuki w tak niezrozumiałym świecie. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. Twórcy VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA zbudują kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grając z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów, którzy poruszą ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Tylko kotek będzie ze mną. Umarłam, więc nie mogę go już karmić. Jest głodny. W desperacji zaczyna mnie gryźć Śmierdzę. On już mnie nie lubi. Miauczy głośno tak długo, aż sąsiedzi zauważą i wyważą drzwi…

bottom of page